Czym są balometry?

Sytuacji, w których konieczny jest pomiar prędkości przepływu w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest całkiem sporo. Jakie urządzenia wykorzystywane są do tych pomiarów?

Anemometry zwane również wiatromierzami

Druga nazwa tych urządzeń pomiarowych wzięła się stąd, że są one wykorzystywane bardzo często do pomiarów prędkości wiatru. Anemometry dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżnić wśród nich można między innymi anemometry wiatrakowe nazywane także skrzydełkowymi. Ten typ anemometrów wykorzystywany jest między innymi w celu sprawdzenia z jaką prędkością przepływa powietrze przez kratki wentylacyjne nawiewne i wywiewne. Anemometry znajdują zastosowanie nie tylko do pomiarów w kanałach wentylacyjnych i systemach klimatyzacji. Są urządzeniami, które wykorzystywane są również do pomiarów prędkości wiatru, które odbywają się na stacjach meteorologicznych. Innym rodzajem anemometru są cieplno-oporowe, które należą do urządzeń bardzo czułych. Jednym z ich najważniejszych elementów jest sonda, która może mieć bardzo różną średnicę. Cieplno-oporowe manometry można wykorzystać do pomiarów w trudno dostępnych kanałach wentylacyjnych. Jest to jedna z największych zalet tych urządzeń. Na stacjach meteorologicznych najczęściej spotykanym typem anemometru jest czaszowy.

Czym są balometry?

Balometr – odmiana anemometru

Balometry to urządzenia, którymi można mierzyć znacznie więcej wartości nie jedynie prędkość i przepływ powietrza. Balometry są urządzeniami, które mierzą również temperaturę i ciśnienie. Są również urządzenia wykorzystywane przede wszystkim do mierzenia parametrów w systemach klimatyzacyjnych i w instalacjach wentylacyjnych. Są to urządzenia, którymi najczęściej posługują się pracownicy firm specjalizujących się w instalowaniu i serwisowaniu systemów klimatyzacyjnych. Dzięki balometrom można zmierzyć przepływ i prędkość powietrza wprost na kratce wentylacyjnej. Wyregulowanie instalacji wentylacyjnej czy systemu klimatyzacyjnego dzięki balometrom jest więc zdecydowanie bardziej proste i mniej pracochłonne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *